Menopauza, Klimakterium

Dla dociekliwych » Menopauza, Klimakterium

INFORMACJE OGÓLNE

Klimakterium = przekwitanie = okres okołomenopauzalny to okres życia kobiety, charakteryzujący się spadkiem poziomu hormonów, a w szczególności estrogenów.

Pierwszą podstawową oznaką świadczącą o rozpoczynającym się okresie klimakterycznym jest stopniowy zanik miesiączkowania.

W tym czasie pojawiają się kolejne, często przykre objawy takie jak: uderzenia gorąca, bóle głowy, zaczerwienie twarzy i szyi, nadmierna potliwość (tzw. poty nocne), nerwowość, drażliwość, kłopoty ze snem.
Skóra twarzy staje się sucha i cienka, może pojawić się również nadmierne wypadanie włosów.

Najczęstszym sposobem na zmniejszenie powyższych niedogodności jest stosowanie HTZ czyli Hormonalnej Terapii Zastępczej polegającej zwykle na przyjmowaniu estrogenów w połączeniu z progesteronem.

HTZ ordynują w większości lekarze ginekolodzy.

Zwykle przed wdrożeniem HTZ pacjentki poddawane są licznym badaniom takim jak: ginekologiczne i internistyczne, a także badanie poziomu cukru we krwi, oznaczeniu lipidów (LDL, HDL itd.), mammografia czy densytometria (badanie “wysycenia” kości wapnem).

Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) ma również szereg przeciwwskazań, które czasem wykluczają możliwość jej włączenia.

Dzieje się tak, gdy ryzyko jej stosowania przewyższa ewentualne pozytywne rezultaty dla kobiety.

Oprócz klasycznego, farmakologicznego łagodzenia objawów przekwitania, istnieją inne alternatywne metody. Podstawową z nich jest spożywanie pokarmów bogatych w fitoestrogeny (głównie w izoflawony).

Fitoestrogeny są to naturalne związki chemiczne, które równoważą niedobór estrogenów w organizmie kobiety.

Uznaje się, że fitoestrogeny znajdują się głównie w roślinach strączkowych: soi, fasoli, ale także w czerwonej koniczynie, nasionach zbóż czy słonecznika.

Szeroko udowodniony jest fakt, że kobiety azjatyckie (np. Japonki), których naturalna dieta bogata jest w fitoestrogeny zdecydowanie w mniejszym stopniu narażone są na odczuwanie objawów i skutków menopauzy. Objawy te występują u nich później i są łagodniejsze.

NOTA PRAWNA
FIRMA SANBIOS TO PRODUCENT PREPARATÓW ZIOŁOWYCH I KOSMETYKÓW. NIE LECZYMY I NIE UDZIELAMY PORAD MEDYCZNYCH. INFORMACJE ZAWARTE NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ NIE SĄ PORADAMI MEDYCZNYMI. W RAZIE PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ. NIE WOLNO OPIERAĆ SIĘ JEDYNIE NA SUPLEMENTACH I ODRZUCAĆ KLASYCZNE LEKI ZALECANE PRZEZ LEKARZY I FARMACEUTÓW.

Uprzejmie informujemy, że posiadamy w swoim asortymencie suplement diety Meno-Klima, o którym szerzej piszemy w części poświęconej prezentacji i reklamie tego produktu.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Facebook